Łączna liczba wyświetleń

środa, 28 września 2016

Podróże w czasie: PRL w Rudzie Śląskiej

wejście - zdjęcie ze stronki muzeum
Trzy lata temu dałam się namówić na spontaniczny wypad w niedzielne popołudnie z mamą, synem i chrześnicą do Rudy Śląskiej, gdzie wówczas dość świeżą inwestycją było nowo powstałe muzeum PRL-u. Obecnie prężnie się rozwija i zamierzam znów tam zajrzeć, gdyż widzę na stronce kolejne zmiany wystawy.

Muzeum prowadzi i stworzyła Fundacja Epoki Minionej. Odwiedziło je już wielu znanych ludzi w tym była pierwsza dama : Jolanta Kwaśniewska.
Muzeum tworzy  kilka sal na niewielkim obszarze oraz podwórze, aczkolwiek urządzone z pomysłem i świetnie oddające klimat tamtych lat.

zdjęcie ze stronki muzeum - biuro I sekretarza
Część muzeum mieści się pod dachem, a część na wolnym powietrzu, stąd przyda się dobra pogoda.

Zaczynamy od podwórza. Jeśli kiedykolwiek zastanawiało Was gdzie podziały się te wszystkie zdemontowane pomniki z tamtej doby to tu w "parku pomników" poznacie odpowiedź. Kilkadziesiąt kamiennych i metalowych upamiętniaczy "wielkich" ludzi i wielkich czynów dla idei tamtych dni stoi tutaj sobie na zasłużonej emeryturze. Pamiętacie tych wielkich żołnierzy, głowy Lenina, ogromne orły...

kapsuła czasu - zdjęcie ze stronki muzeum
    Przed wejściem do sal możemy również powspominać królów i królowe szos minionej epoki. Warszawa, trabant, czy duży fiat to tylko nieliczne egzemplarze zdobiące podwórze muzeum, znajdziecie tutaj też takie perełki jak stare motory junak, WS-ki, osy, auta: moskwicz, mikrus, syrenki milicyjne czy żuka strażaka i pojazdy militarne, w tym czołgi..

Oczywiście nie mogło zabraknąć budek granicznych strażników i ogromnego baneru "witamy przodowników pracy" nad wejściem.

niestety do wnętrza nie można wchodzić

Kasa została umieszczona w sali urządzonej jak wnętrze sklepu z doby mocno zaawansowanego PRL - poza biletami tylko ocet i musztarda…hehe. Owczasne wagi szalkowe na odważniki, kartki na towary limitowane, liczydło zamiast kasy fiskalnej….

Blanka w służbie ojczyźnie….hihi
W tzw. kapsule czasu - kolejnej sali, organizowana jest zazwyczaj wystawa obrazująca jak wyglądało wnętrze mieszkania przeciętnego zjadacza chleba w tym czasie. Jak widzę na zdjęciach muzeum jest to wystawa co roku zmieniana i pokazuje inną dekadę PRL-u. Obecnie widzę, że są to chyba lata 80-te, które już co nieco pamiętam. Najbardziej interesowało to moje dzieci, które nie umiały uwierzyć, że w moim dzieciństwie było tak skromnie.


Kolejna sala to biuro jakiegoś wysoko postawionego dygnitarza, chyba pierwszego sekretarza. Oczywiście musowo na ścianie portret przywódcy, orzeł i godło jak należy, a zaraz za nimi wszystkie chwytliwe hasła indoktrynujące PRL-u. Na meblach proporczyki i puchary za osiągnięcia dla propagandy…hihi - większość oczywiście z kryształu.
strażnicy czuwają by nikt nielegalnie nie przekroczył progów muzeum

Kolejne większe hale wypełniają plakaty wzniecające ludzi pracy do czynu dla dobra Republiki Ludowej, równości  i braterstwa, ogrom sprzętu RTV będących szczytem techniki tamtej epoki, radi, telewizorów tranzystorowych i gramofonów…pralek frani itp.

Centralnym punktem jest oczywiście podpora krzewienia propagandy, eee tzn. kultury  - Kino "Uciecha" w którym możemy zobaczyć kilka filmów dokumentalnych i powspominać lub poznać irracjonalizm rządzący wówczas w kraju.

Jeśli chcecie - zabierzcie ze sobą koniecznie rodziców (dziadków)- zdecydowanie wystawy pobudzą ich do opowiedzenia kilku ciekawych historyjek ze swojej młodości dotyczących czasów komunizmu. Dla nich zresztą będzie to podróż sentymentalna, podczas której będą mogli przekazać coś wnukom. Dziadek może powspomina junaka składanego w garażu, a babcia opowie jak z dziadkiem musieli ukrywać swój związek przed nauczycielami.

Na środku placu stoi dawny kiosk "Ruch", wprawdzie nie czynny, ale oferujący towary prasowe z minionej epoki.

Bilety nie drogie, muzeum przyjazne osobom niepełnosprawnym i dzieciom.

Dojazd nie koniecznie prosty: ul. Zajęcza 42, Ruda Śl. Polecam sprawdzić lub wziąć nawigację.

Stronka, z której pochodzą zdjęcia wystawy: http://www.muzeumprl-u.pl

Kilka lat temu brak również było w pobliżu jakiegoś punktu gastronomicznego.

Czas zwiedzania około 2 godzin.

W razie nie wyczerpania energii i czasu polecam w Rudzie Śląskiej aquapark.
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz