Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 9 października 2016

SIEWIERZ - wzorowa gmina

Dziś na ruszt wrzucam rodzinne miasto mojego kochanego męża, które moim zdaniem jest jedną z niewielu gmin, które rewelacyjnie, i niemal w całości dla rekreacji mieszkańców wykorzystało fundusze unijne i nie tylko.
Główną atrakcją turystyczną tego miasta są ruiny zamku, które na przestrzeni ostatnich lat odnowiono, a prace nad rekonstrukcją zamku trwają nadal.



Dzięki temu zamek ten udostępnił dla zwiedzających wieżę (basztę), dziedziniec, z którego można wejść do kilku szczątkowych pomieszczeń, natomiast w piwnicach odrestaurowano sporą salkę, mieszczącą obecnie eksponaty wydobyte na zamku podczas prac.
Ten książęcy  zamek gotycki  z XIV w. znajduje się na szlaku orlich gniazd i pełnił rolę obronną dopóki nie został siedzibą biskupów krakowskich.
Na uznanie zasługuje rekonstrukcja mostu zwodzonego, który jest jednym z zaledwie dwóch czynnych takich mostów w Polsce.

Na pochwałę zasługuje także strefa wypoczynku i rekreacji urządzona zaraz przy zamku. Zacznę od fantastycznego placu zabaw, którego centralnym urządzeniem jest kilku poziomowy zamek, dalej statek - sprawnościowy tor przeszkód, koło do kręcenia, ciekawa piaskownica i wiele innych atrakcji.
Zaraz obok znajduje się fit-park, zespół około 24 urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu.
Z daleka widać również skałkę do wspinaczki przypominającą maczugę herkulesa. Wprawdzie wspinanie na nią dozwolone jest tylko pod okiem instruktora - jest to jednak zrozumiałe biorąc pod uwagę jej wysokość.

To co nasz pierworodny kocha w Siewierzu to  super skatepark, na którym można spędzić kilka godzin. Dobrze wyprofilowane rampy podobno pozwalają uzyskać dużo lepsze wyniki.

Dla aktywnych sportowo także obszar ten kryje wiele niespodzianek: korty tenisowe, bieżnię do biegania, boisko do gry w piłkę nożną, ścieżki rowerowe, a także ściankę do tenisa. Dla aktywnych intelektualnie też się coś znajdzie - dwa zestawy stołów do gry w szachy. Podobno wokół całego tego terenu zrobiono także ciekawą ścieżkę dla spacerowiczów czy też uprawiających nordicwalking.



To jednak nie wszystkie uroki Siewierza. Jeśli lubicie poznawać historię lub chcecie zasięgnąć informacji o innych atrakcjach zapraszamy do Infopunktu turystycznego - Izby Pamięci i Kultury Dawnej na ul. Kościuszki (tuż przed traktem biskupim czyli dojściem na zamek). Znajduje się tam wiele źródeł książkowych na ten temat, jak też wystawa dotycząca dawnych rzemiosł kwitnących w czasach świetności zamku w Księstwie Siewierskim, obrazów, rękodzieła, rzeźb, jak też kilka ciekawych eksponatów dotyczących życia ludzi na tym terenie w dawnych czasach, włącznie z makietą zamku i nie istniejącego już dziś dawnego ratusza.

zdjęcie ze stronki restauracji…palce lizać
Idąc na zamek nie omińcie klimatycznego ryneczku z piękną fontanną w jego centrum. Na fontannie tej tańczą bowiem "malowane panny" które wedle znanej piosenki ludowej od Siewierza wiózł wóz. Przy fontannie znajduje się kawałek muru z obeliskiem upamiętniającym dawny ratusz, który stał w tym miejscu w do 1869 r. Polecam na ryneczku zajrzeć do lodziarni rodziny Duda, która prowadzi ją od pokoleń serwując pyszne naturalnie robione lody, smakujące jak te z dzieciństwa.


Jeśli zgłodniejecie - oczywiście zaglądnijcie do słynnej siewierskiej "Złotej Gęsi"i skosztujcie lokalnych przysmaków - gęsich żołądków i pysznego siewierskiego żurku. Restauracja ta jest znana w całej Polsce, a w pamiątkowej księdze gości nie brakuje pamiątkowych wpisów słynnych ludzi jak np. Lecha Wałęsy. Muszę przyznać, że nie przepadam za podrobami i długo nie dawałam się namówić na ten przysmak. Jednak dziś jestem jego fanką, sposób przyrządzenia sprawia, że smakuje jak najlepszy rarytas.
zdjęcie ze stronki: polskie szlaki

Jeśli macie więcej czasu możecie poznać najstarszy sakralny zabytek zachowany w Polsce. Jest to romański kościół - rotunda licząca niemal 900 lat. Szczegółowe badania dowiodły, że jest ona starsza od bardzo podobnej rotundy z Cieszyna. Wprawdzie dla dzieciaków nie będzie to jakiekolwiek doznanie czy atrakcja, bardziej chodzi o prestiż tego zabytku. Tylko kilka dni w roku rotunda jest otwarta, jednym z takich dni jest Święto Zmarłych.


2 komentarze: