Łączna liczba wyświetleń

piątek, 21 października 2016

chcesz polecieć w kosmos i cofnąć się w czasie? KRASIEJÓW da Ci tę możliwość




źródło: YT
Według mnie jednym z najbardziej nowoczesnych i ekscytujących parków w Polsce jest JURAPARK - Park NAUKI I ROZRYWKI w Krasiejowie (opolskie). Składa się on z dwóch części: rozrywkowej i edukacyjnej. Zwiedzanie każdej z nich to co najmniej 2-3 godziny, zatem zarezerwujcie sobie na tą atrakcję cały dzień. Bilety można kupić do każdej z tych atrakcji osobno lub rabatowo razem. Jeśli jesteś w towarzystwie osób powyżej 16-tego roku życia polecam sam Park Ewolucji Człowieka, jeśli są wsród was także młodsi - czeka ich super zabawa w Parku Rozrywki, gdzie wiele stanowisk także służy poszerzaniu wiedzy o pradawnych czasach i żyjących wówczas dinozaurach.

Pierwsza część - park rozrywki zorganizowany jest pod gołym niebem dla przyjemnego pobytu wymaga więc  dobrej pogody. Geneza tego obiektu jest zgoła daleka od celów rozrywkowych. Archeolodzy z Uniwersytetu Opolskiego odkryli tu bowiem podczas prac szczątki kośćca dinozaura - Silosaurusa  i aby pozyskać środki na dalsze prace powstał ów park, a zaraz potem park ewolucji.

Park rozrywki rozpoczyna się podróżą pociągiem do tunelu czasu,  który przenosi nas do czasów prehistorii. W tunelu na ścianach wyświetlane są kolejne etapy powstania Świata od małej cząstki energii do dzisiejszej Ziemi, dalej powstania na niej życia: roślin  i w końcu zwierząt, nawet tak ogromnych jak dinozaury. Pociąg wyjeżdża z tunelu zapraszając do spaceru po ścieżce edukacyjnej gdzie na  dość dużym terenie odtworzono w rzeczywistych rozmiarach figury rozmaitych gatunków dinozaurów - łącznie ponad 200 modeli wykonanych z niezwykłą dbałością o szczegóły. Ścieżka prowadzi do pawilonu paleontologicznego, w którym przez szklaną podłogę można podziwiać triasowe skamieniałości płazów i gadów, jest to bowiem jedyne muzeum nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym w Europie.


W parku rozrywki czeka nas szaleńcza zabawa na statku pirackim, dmuchańcach, karuzelach, jest tu też bajkowa kraina dinozaurów z labiryntami i zagadkami, wyzwania wspinaczkowe np. piramida sznurkowa, czy trampoliny. Zabawę można kontynuować na sąsiednim placu zabaw z tunelami, piaskownicą ze szkieletem do odkrycia, huśtawkami itp.

Gorąco polecam kino 5D, choć zawsze są tam długie kolejki. Warto, - choć takich kin jest coraz więcej - głównie ze względu na ciekawy filmik o podróży w głąb ziemi. Iluzja stworzona dla mózgu powoduje, że choć wiemy, że to nie dzieje się naprawdę, piszczymy i chowamy się odruchowo, zanim pomyślimy…..

Najlepszym kąskiem w tym parku jest prehistoryczne oceanarium - nie przegapcie, nawet jeśli będzie kolejka. Tutaj na wielu trójwymiarowych ekranach łudząco imitujących akwaria poznasz podwodne stworzenia prehistoryczne oraz przeżyjesz chwile grozy. Zachwyca ponad 20 metrowy megalodon, czy też płetwojaszczur o długiej szyi czy też groźnie uzębiony liopleuprodon. Na pewno żarłoczne rekiny, które atakują przechodniów dostarczą niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza dzięki ruszającej się platformie. Możesz także wejść do środka łodzi podwodnej i zobaczyć widok z jej wnętrza, a nawet przeżyć atak podwodnych stworzeń na batyskaf.
W ofercie dla grup zorganizowanych są też warsztaty paleontologiczne czy lekcje muzealne. Honorują tutaj kartę dużej rodziny, co obniży koszt biletu. Polecam także tutaj coś zjeść bo w drugim parku brak punktów z gastronomią.

















Park Ewolucji Człowieka zachwyca pomysłem na jego zwiedzanie. Sam budynek wygląda kosmicznie, ale nie dziwota, skoro to hangar doków kosmicznych, skąd regularnie odlatują statki kosmiczne. Zaraz przy wejściu zwiedzający otrzymują nowoczesne kaski z systemem audiowizualnym wewnątrz jako przewodniki. Wyglądają bardzo futurystycznie, jak i całe wnętrze muzeum. Następnie czekamy na odlot swojego promu kosmicznego. Jeśli musicie czekać na swój lot, bez obaw - nie będziecie się nudzić w poczekalni zorganizowano bowiem szereg nowoczesnych interaktywnych zagadek, które dzieciaki z chęcią rozwiązują na podświetlanej podłodze czy ścianach, a także gier i animacji.
Gdy przyjdzie czas lotu przewodnik zaprowadzi Was na pokład promu, gdzie po burzliwym starcie przeniesiecie się 66 milionów lat wstecz, tj. do zarania dziejów.
Po przylocie czeka Was spacer wśród okien prehistorii. Indywidualny przewodnik, zainstalowany w kasku każdego zwiedzającego samodzielnie uruchamia się przy danej atrakcji dzięki czujnikom i opowiada ciekawostki na jej temat. Okna prehistorii pozwalają zobaczyć sceny z zagłady świata dinozaurów, początków naszego istnienia, zejście z drzewa, pierwsze miłości itp. Przez lustro ewolucji możemy zobaczyć się w roli praprzodka.
Kolejna wystawa obrazuje rozwój narzędzi od najprymitywniejszych wykonanych przez człekokształtne małpy po bardzo zaawansowane jak np. smartphone.

Dalej zobaczyć można najstarszą zachowaną mumię z przełomu epoki kamienia i brązu, świetnie zachowaną w lodzie.
Tutaj dowiecie się także jak zmieniały się wyrabiane przez człowieka naczynia, rozwój pisma czy obrządków pochówku. Zwiedzanie kończy wystawa ukazująca jak bardzo obecnie wszyscy jesteśmy spokrewnieni.





Zdecydowanie jest to najbardziej oryginalne dotychczas muzeum, a naprawdę trochę ich mamy zaliczonych. Zatem gorąco polecam.


Jeśli wybierzecie się do parku w okresie letnim możecie także poplażować, bowiem wykonano tutaj sztuczne kąpielisko ze zjeżdżalniami, leżakami i barkiem. Strefa prawdziwego relaksu i ochłody. W ciepłe dni naprawdę warto pojawić się skoro świt by zdążyć na spokojnie ze wszystkimi atrakcjami.
Stronka: http://www.juraparkkrasiejow.pl
odpowie na pytania o ceny biletów i poda inne ważne info przed wyprawą.
Wprawdzie zbliżają się chłodne dni, ale PEC można zwiedzać i w takie dni.


5 komentarzy: